Pusi pe jar

Ieri am ratat un grătar, la Horezu. Era, cum se spune, vreme tocmai bună pentru niste carne sfârâind pe jar. Dar eu eram, bineînteles, grăbit. Sper că le-a priit.
Azi am găsit în inbox o fotografie de la Sorin Stanciu, care-si umple mult timp la pescuit. V-o arăt, v-o dedic, cu cele mai bune urări.

Avem noi o istorie, Sorin si cu mine, legată de pesti la grătar. E o istorie veche, de când eram tineri, tineri de tot, să tot fie vreo 16-17 ani de atunci. Musai să v-o zic!
Foto: Sorin Stanciu
P.S. Click pe foto pentru miros de peste pe grătar 😉 !

Sper să le facă poftă tuturor comesenilor: Adela, Caius, Simion_Cristian, Silavaracald, Sictireli, LeeDee P., Dan, Alex Mazilu, Carmen Negoită, Noaptea iguanei, Laura Driha, Lady A, Geanina Lisandru, g1b2i3, Flavius Obeadă, Doina Popescu, daurel, -X-, starsgates, Crisian Dima, LePetitPrince, Leo si, desigur, Vania.

27 Responses to “Pusi pe jar”

  1. Avatarul lui g1b2i3

    Nu stiu daca am mancat peste la gratar pana acum!
    Multumim, a fost delicios!Si mirosul e mai deosebit decat al pestelui prajit in tigaie. 🙂

    Apreciază

  2. Avatarul lui Dan

    Am dat click, am simţit mirosul, dar tot nu-mi dau seama care dintre ei e Pusi…
    Cea cu ochi galben să fie?! 😉

    Apreciază

  3. Avatarul lui silavaracald

    Prietenul tău se pricepe. O zic ca o nevastă de pescar cu vechime. Soțul meu zice însă că peștele gătă în felul ăsta e cel mai bine să fie mâncat pe înserate, când nu se văd tăciunii prinși în crustă, nisipul și ce mai ”adună” carnea din jur, mai ales dacă bate și vântul. 😀

    Apreciază

  4. Avatarul lui silavaracald

    Tot eu: rezolvat și restanța cu blogroll-ul, Căline P.A.! 🙂

    Apreciază

  5. Avatarul lui soim e

    Trei doamne şi toţi trei.

    Apreciază

  6. Avatarul lui Carmen Negoita

    Bun peştele, de miros ce să mai zic… demenţial… dar tot mi-a rămas tăciune între măsele. 😀

    Apreciază

  7. Avatarul lui soim e

    Sau sunt patru. Întotdeauna e unul în plus. N-am văzut de foame…
    Câinele lui Pavlov e bebe mic în clipa asta!

    Apreciază

  8. Avatarul lui Laura Driha

    Extraordinare bucate! Multumesc frumos!

    Apreciază

  9. Avatarul lui Sictireli

    Fumooos. Si mai spui ca ne esti prieten.:))
    Uite cum sta treaba. Eu sunt afon, afon la pescuit, dar fratele meu este mester. Astazi a prins un crap de 4 kg. El il prinde si eu il mananc. Buna cooperativa.
    M-a invitat sa merg cu el la peste noaptea trecuta. Merg, i-am spus. Doar cand o sa acoperiţi balta, o sa dati tantarii arafa, o sa bagati aer conditionat, internet si televiziune prin cablu.
    Sa revenim la poza ta minunata. Ce specie de peste avem la protap? Shalai??

    Apreciază

  10. Avatarul lui noaptebunacopii

    Hmmmm, şi ce poftăăăă!!!! 🙂

    Apreciază

  11. Avatarul lui shogunu'

    Săracii strapazani… 😦
    Banzai!

    Apreciază

  12. Avatarul lui CalinH

Trackbacks

Lasă un comentariu